13. ja 14. augustil toimub taas Arvamusfestival. Paides toimuval festivalil on lai valik aruteluteemasid ning mitmes kohas on ka Sotsiaalkindlustusameti spetsialistid vestlemas.

Laupäeval on Heaolu ala juures on sotsiaalkindlustusameti pensioninõustajad Agne Kiviselg ja Gunnar Gabriel Einlo vastamas kõigile pensioniga seotud küsimustele.

Tule kuula meid ka järgnevatel aruteludel:

Turvatunde ala

Reedel kell 12.00-13.30 arutelu „Kes aitaks inimesi, keda praegu keegi ei aita? Sotsiaalne kiirabi?“. Arutame, kelle mure on tegelikult see, et kõik inimesed abi saaksid, 112 liinid kinni ei oleks ja kiirabitöötajad psühholoogideks ja toidukottide kandjateks ei peaks kehastuma.

Arutelu juhib häirekeskuse meediasuhete juht Keiu Virro, kaasa räägivad häirekeskuse hädaabinumbri 112 teenuse juht Heiko Leesment, sotsiaalkindlustusameti ohvriabi talitusejuhataja Mari Tikerpuu, Pärnu linna sotsiaalosakonna juhataja Tõnu Poopuu, sotsiaalministeeriumi tööhõive osakonna nõunik Kelli Ilisson.
 
Reedel kell 16.00-17.30 „Konfliktide lahendamise keerukas kunst – etendus ja arutelu taastavast õigusest“. Etendus ja arutelu aitab mõista, mis on taastava õiguse lähenemine ning millistes olukordades see sobida võiks.

Arutelu juhib ajakirjanik ja vabatahtlik konfliktilahendaja Urmas Vaino, kaasa räägivad sotsiaalkindlustusameti taastava õiguse ja lepituse teenuse juht Annegrete Johanson, Rapla maakonna noorsoopolitseinik ja vabatahtlik konfliktivahendaja Kristel Põhjala ja justiitsministeeriumi projektijuht ja vabatahtlik konfliktivahendaja Stanislav Solodov.
 
Laupäeval kell 14.00-15.30 arutelu „Miks ei ole Eestis meeste varjupaikasid?!“. Jutumärgid, küsi- ning hüüumärk on pealkirjas põhjusega, sest see on küsimus, mida kuulevad naistevastase vägivallaga töötavad spetsialistid pidevalt – leiame sellele koos vastuse.

Arutelu juhib sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna juht Jako Salla, kaasa räägivad maskuliinsuste uurija Christian Veske-McMahon, kliiniline laste psühholoog Mariana Saksniit, sotsiaalkindlustusameti vägivallast loobumise tugiliini juht Heldi McCaskill ning Miltton New Nordics tegevjuht ja partner Annika Arras.
 

Kas maa tuleb täita lastega? (ala 6)

Laupäeval kell 10.00-11.30 arutelu „Erivajadusega laps – kas süsteemide sees või vahel?“. Sotsiaalsüsteemis on hetkel pigem puudespetsiifilisus, hariduses räägitakse tuge vajavast lapsest. Kui lapsel on puue, siis kelle roll on teda toetada – haridusasutuses, kodus, mänguväljakul?

Arutelu juhib ajakirjanik Urmas Vaino, kaasa räägivad Viljandi vallavalitsuse abivallavanem Irma Väre, sotsiaalkindlustusameti lastekaitseosakonna juhataja ja puudega lapse vanem Ebeli Berkman, sotsiaalkindlustusameti puudega laste tugiteenuste juht Marta Rohtla, noorte esindaja Elisabeth Egel ja sotsiaalkindlustusameti ennetusteenuse konsultant Pille Prey.
 
Laupäeval kell 12.00-13.30 arutelu „Pereootel lapsed“. Toome esile mure – ligi 800 last kasvab täna asutusepõhisel asendushooldusel, ligi 250 last eraldatakse igal aastal perekonnast ja üle poole nendest lastest vajavad asendushooldust. Kuidas leiab laps endale pere?

Arutelu juhib Urmas Vaino, kaasa räägivad Türi vallavalitsuse haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonna juhataja Kaia Iva, Tallinna lastekodu juhataja Meelis Kukk, hoolduspere vanemad Elise Nikonov ja Norman Ojasoo, hoolduspere kogemusega noor Aigar Sinijõe ja sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna nõunik Nadežda Leosk.
 
Laupäeval kell 14.00-15.30 arutelu „Lahkuminek Eesti moodi: lapsed vanemate pingetes“. Arutleme, mismoodi Eesti lapsevanem lahku läheb: mis teda toetab ja mis takistab viisakalt lahkuminemast. Kas me peaksime tunnustama lapsevanemate kokku jäämist ja ühist raskuste lahendamist või leppima, et kärgpered on peamine perevorm, ning tõstma teadlikkust rahumeelsest kooselust kooselusse liikumisest?

Arutelu juhib Urmas Vaino, kaasa räägivad Viru maakohtu esimees Liina Naaber-Kivisoo, blogija Mallukas ehk Mariann Treimann, pereterapeut Tiit Kõnnussaar ja õiguskantsleri kantselei laste ja noorte õiguste osakonna juhataja Andres Aru.
 
Laupäeval kell 16.00-18.00 arutelu „Parem kaitsta kui kahetseda!“. MTÜ Kõigi Eesti ja Sotsiaalkindlustusameti ühine arutelu laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamisest ja sellele reageerimisest. Mida saavad erinevad osapooled ära teha?

Arutelu juhib Urmas Vaino, kaasa räägivad Eesti seksuaaltervise liidu koolitaja Kristina Birk-Vellemaa, jurist Sven Anton, noorte esindaja Tebi Margaret Viron, MTÜ Pärnu naiste tugikeskuse juht Margo Orupõld, sotsiaalkindlustusameti lastemaja juht Anna Frank-Viron, Ekspress meedia uuriva toimetuse reporter Martin Laine ja kohtunik Sten Lind.

 

Täpsem kava: https://arvamusfestival.ee/kava/

 


EST