Telli SAAGA laiendatud funktsionaalsused!
Telli SAAGA!

5 printsiipi

Viis Saaga-s avaldamise põhiprintsiipi.

Sõltuvalt kontekstist võib mõiste ajakirjanik hõlmata erinevat tüüpi toimetajaid, toimetajaid, kirjutajaid, kolumniste ja visuaalajakirjanikke, näiteks fotoajakirjanikke (ajakirjanikke, kes kasutavad fotokandjat). Seetõttu eeldame eetilise ajakirjanduse põhiprintsiipide järgimist.

 1. Tõde ja täpsus
  Ajakirjanikud ei saa alati tagada tõde, kuid faktide õigeks saamine on ajakirjanduse peamine põhimõte. Peaksime alati püüdlema täpsuse poole, esitama kõik asjakohased faktid ja tagama nende kontrollimise. Kui me ei saa teavet kinnitada, peaksime seda ütlema.
 2. Iseseisvus
  Ajakirjanikud peavad olema sõltumatud hääled; me ei tohiks tegutseda ametlikult ega mitteametlikult poliitiliste, korporatiivsete või kultuuriliste erihuvide nimel. Peaksime oma toimetusele – või publikule – teatama mis tahes oma poliitilisest kuuluvusest, finantskorraldusest või muust isiklikust teabest, mis võib kujutada endast huvide konflikti.
 3. Õiglus ja erapooletus
  Enamikul lugudel on vähemalt kaks külge. Kuigi igas tükis pole kohustust esitada kõiki külgi, peaksid lood olema tasakaalus ja lisama konteksti. Objektiivsus pole alati võimalik ja see ei pruugi alati olla soovitav (näiteks jõhkruse või ebainimlikkuse taustal), kuid erapooletu aruandlus suurendab usaldust.
 4. Inimsus
  Ajakirjanikud ei tohiks halba teha. See, mida avaldame või edastame, võib olla haavav, kuid peaksime olema teadlikud oma sõnade ja piltide mõjust teiste elule.
 5. Vastutus
  Professionaalsuse ja vastutustundliku ajakirjanduse kindel märk on vastutada. Kui teeme vigu, peame need parandama ja kahetsusavaldus peab olema siiras, mitte küüniline. Kuulame oma publiku muresid. Me ei pruugi muuta seda, mida lugejad kirjutavad või räägivad, kuid pakume alati heastamise vahendeid, kui oleme ebaõiglased.